Dom w stylu skandynawskim


Krótki czas budowy, energooszczędność, proekologiczne rozwiązania i jednocześnie przystępna cena – oto zalety budownictwa szwedzkiego i norweskiego w wielkim skrócie. Dom w stylu skandynawskim jest odpowiedzią na oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Jego funkcjonalność oraz ponadczasowa, prosta estetyka sprawiają, że tego typu inwestycje stają się coraz bardziej popularne wśród postępowych, myślących perspektywicznie Polaków.


Domy skandynawskie Tomczyk Bielsko

Technologia domu w stylu skandynawskim

Skandynawowie znani są z ciągłego udoskonalania technologii budowlanej tak, aby osiągnąć najlepsze parametry przy ekspresowym procesie budowy i najmniejszej szkodliwości dla środowiska. Dzięki ich staraniom, domy skandynawskie mogą przetrwać nawet 300 lat. A powstają w ciągu trzech miesięcy.

Szkieletowa konstrukcja domu skandynawskiego jest niezwykle solidna. Budowa wymaga ogromnej precyzji i profesjonalnego montażu prefabrykowanych elementów. Bardzo istotna jest tu jakość zastosowanego drewna o najwyższej klasie wytrzymałościowej. Pochodzi ono z surowego skandynawskiego klimatu, jest odpowiednio suszone, zabezpieczane przed wilgocią i impregnowane. Nie używa się środków spajających na bazie wody, a dach powstaje w ciągu kilku dni. Dzięki temu można rozpocząć budowę niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych. Co więcej, elementy budowlane nie zajmują całego placu budowy – są dostarczane bezpośrednio z fabryki.


Domy skandynawskie Tomczyk Bielsko

Funkcjonalność i energooszczędność

Zastosowanie technologii szkieletowej umożliwia osiąganie sporych objętości i dowolnych kształtów budynku. Aby zapewnić mieszkańcom energooszczędne użytkowanie, ściany zabezpiecza się szczelną barierą paraizolacyjną (w skład której wchodzi m.in. wełna mineralna oraz folie: wiatroizolacyjna, paroizolacyjna oraz paroprzepuszczalna). Ograniczenie przenikania pary do wnętrza ścian i skuteczna ochrona przed wiatrem jest gwarancją obniżenia kosztów eksploatacyjnych. Nie trzeba się jednak martwić o odpowiednią wentylację w budynku. Para wodna odprowadzana jest na zewnątrz szczelinami wentylacyjnymi.

 

Warto tu nadmienić, że mieszkanie w domu z drewna o sprzyjającym dla organizmu mikroklimacie jest dużo zdrowsze niż w obiektach murowanych. Nie oznacza ono wcale rezygnacji z nowoczesnego designu. W Polsce drewniany dom kojarzy się z tradycyjnym stylem życia. Tymczasem Szwedzi i Norwegowie wdrożyli w swoich domach z drewna szereg luksusowych, komfortowych rozwiązań, które z powodzeniem można wdrożyć u siebie.

Estetyka

Domy w skandynawskim stylu charakteryzuje przede wszystkim prostota. Brak tutaj zbędnych zdobień i oryginalnych kształtów. Typowy drewniany dom skandynawski ma kształt bryły pokrytej dachem dwuspadowym. Oczywiście istnieją wyjątki od reguły. Jeśli chodzi o kolor elewacji, zazwyczaj spotyka się domy pomalowane na brązowo, ciemnoszaro, biało, a nawet ciemnożółto. Framugi okienne i drzwiowe zawsze kontrastują z kolorem elewacji. Skandynawowie jako miłośnicy środowiska naturalnego lubują się też w zielonych dachach, co daje ciekawy efekt wizualny.

Domy skandynawskie Tomczyk Bielsko

Wnętrza w stylu skandynawskim

We wnętrzach również króluje prostota. Przestronne, jasne pomieszczenia z dominacją bieli, beżu i szarości przypadną do gustu zarówno miłośnikom minimalizmu, jak i przytulnych aranżacji. Tę stonowaną kolorystykę można ciekawie przełamać wyrazistym wzornictwem dodatków i mebli. Styl skandynawski w architekturze wnętrz bazuje również na wykorzystaniu naturalnych materiałów – drewna, wełny, lnu, bawełny czy kamienia. Jest to oczywiście ukłon w stronę ekologii i ideologii zero waste. Całości kompozycji pięknie dopełnia ceramika, szło i metal.

Budujemy domy skandynawskie w Polsce. Jeśli zainteresowała Cię taka inwestycja, skontaktuj się z nami.

 Zapraszamy do zadawania pytań !