Nowoczesna stodoła - dom na miarę XXI wieku?

16.09.2022

Ludzie w wieku XIX masowo opuszczali wieś, by zamieszkać w mieście. Natomiast w XXI masowo opuszczają miasta, by zamieszkać na wsi lub przedmieściach. Co więcej, siłą tego tajemnego powrotu do korzeni coraz częściej zamieszkują w stodołach, a konkretnie nowoczesnych stodołach. Nie mają one wiele wspólnego z budynkami gospodarczymi, charakterystycznymi dla zabudowy wiejskiej. 

Co ma stodoła ze stodoły?

Na tak postawione pytanie należy odpowiedzieć krótko: bryłę architektoniczną. Co to znaczy? Budynek wzniesiony jest na planie prostokąta - to raz; ma symetryczny dwu spadowy dach - to dwa; nie ma wystającego okapu, a w zasadzie jest go pozbawiony - to trzy; na elewacji dominują symetryczne, liniowe podziały, które harmonizują się z architektoniczną formą. Można w skrócie rzec, że podobieństwo jest formalne, odwołuje się do zewnętrznego obrazu obiektu, czyli tego jaki kształt przyjmuje na terenie działki. 

Co ma nowoczesna stodoła innego niż jej prawzór?

Z pewnością przeszklenia są to cechą, której nie znajdziemy w budynku gospodarczym. Stolarka okienna jest imponująca, nieskromna i robiąca wrażenie. Do tego dochodzi oczywiście przekrój ściany, który musi odpowiadać wyśrubowanym warunkom przenikalności cieplnej. Konstrukcja drewniana z wełną mineralną pomiędzy, paroizolacją od środka oraz wiatroizolacją za płytami poszycia, od zewnątrz znaleźć można jeszcze wełnę lub styropian ryflowany - zgodnie z życzeniem projektanta oraz inwestora.  Tak zaprojektowana ściana oraz docieplony między krokwiami oraz na nich dach to termos, który będzie łatwo ogrzać. Dlatego budynek barn house ma również nowoczesne instalacje grzewcze wraz z odzyskiem ciepła z wentylacji, fotowoltaiką oraz innymi urządzeniami sprawiającymi, że mieszkanie w nowoczesnej stodole będzie tanie. 

Koniecznie zapoznaj się z ofertą projektów nowoczesnych stodół domów w szkielecie drewnianym, kanadyjskich, skandynawskich w lekkim szkielecie drewnianym, które przygotował nasz partner pracownia projektowa PRO ARTE