Projekt domu Santorini - murowany czy szkieletowy?

10.10.2022

Wielu klientów pyta nas, jak się ma koszt budowy domu szkieletowego do murowanego.
Wątpliwości biorą się często z błędnego porównywania.
Stan surowy domu murowanego to zazwyczaj tylko „skorupa" domu i dach. Stan surowy domu szkieletowego to dom docieplony, a nierzadko też z częściowo wykonaną instalacją.

Niewątpliwie dom szkieletowy oferuje wiele zalet i korzyści. Niektóre są niemożliwe lub ciężkie do osiągnięcia przy tradycyjnej technologii budowy domu.

1 - Mokra robota?
Dom murowany to setki litrów wody użytej do zaprawy, wylewek, tynków i innych procesów. Niezbędny jest czas na odparowanie tej wilgoci. W szkielecie buduje się na sucho, w krótkim czasie można się wprowadzić.

2 - Ciepło
Te konstrukcje stawiane w systemie kanadyjskim, skandynawskim albo niemieckim cieszą się ogromną popularnością na terenach charakteryzujących się znacznie bardziej srogimi zimami niż w naszym kraju. Dom drewniany z izolacjami łatwo i szybko się nagrzewa.

3 - Koszty ogrzewania
Dom szkieletowy szybko się nagrzewa. Szczególnie w dzisiejszych czasach jest to istotne (wysokie ceny energii).

4 - Zima mu nie straszna
Możliwość rozpoczęcia budowy o dowolnej porze roku, nawet zimą.

5 - Rozbudowa
Duże możliwości rozbudowy i przebudowy budynku. Powiększy się rodzina? Nie ma sprawy, wystarczy dostawić kolejne pomieszczenia.

6 - Koszt budowy
Kupując gotowy projekt domu a następnie zawierając umowę z wykonawcą (np. firmą Domy Z Drewna Tomczyk JAKUB TOMCZYK) wiesz, ile będzie kosztować postawienie domu. Nie bez znaczenia pozostaje też czas budowy, ceny nie zmienią się drastycznie w ciągu krótkiego czasu, wymaganego na wzniesienie domu.

7 - Czas budowy
Gdy wylane zostaną fundamenty lub płyta postawienie konstrukcji drewnianej pójdzie bardzo szybko, uzupełnienie przegród budowlanych wełną, wiatro i paroizolacją oraz systemowym ociepleniem zwykle zamyka się w ciągu 3 miesięcy. Decydująca dla okresu trwania prac jest oczywiście wielkość obiektu.

Do pełnego obrazu brakuje jeszcze informacji związanych z budową tradycyjna, murowaną. W XIX wieku zakazano budowy domów drewnianych na terenie Prus ze względów przeciwpożarowych. Obecnie, po dwóch wiekach postęp technologiczny sprawił, że nie trzeba obawiać się ognia, ponieważ konstrukcja jest impregnowana przeciwogniowo i strugana, tak, by zniwelować ryzyko pożaru. Ponadto, warstwy ścian charakteryzują się niepalnością (wełna mineralna), a pozostałe elementy wykazują cechy NRO (nie rozprzestrzeniają ognia). Dom murowany potrzebuje więcej czasu niż szkieletowy, by go nagrzać, ale też dłużej utrzymuje ciepło. Obecnie i tak stosuje się automatykę do regulacji temperatury, więc otrzymanie zadanej temperatury w obu przypadkach jest proste. Zarówno domy murowane, jak i szkieletowe mają swoją specyfikę i to do Inwestora należy decyzja, na który wariant budowy się zdecyduje. Warto przy tym pamiętać o wymienionych w tym artykule korzyściach budownictwa drewnianego.
Gorąco zachęcamy do zapoznania się z nowością, projektem SANTORINI, który jest najbardziej optymalną propozycją dla Inwestorów poszukujących domu energooszczędnego oraz taniego w budowie, którego koszty utrzymania są bardzo niskie.