Projekt domu Santorini - murowany czy szkieletowy?

10.10.2022

Wielu klientów pyta nas, jak się ma koszt budowy domu szkieletowego do murowanego.
Wątpliwości biorą się często z błędnego porównywania.
Stan surowy domu murowanego to zazwyczaj tylko „skorupa" domu i dach. Stan surowy domu szkieletowego to dom docieplony, a nierzadko też z częściowo wykonaną instalacją.

Niewątpliwie dom szkieletowy oferuje wiele zalet i korzyści. Niektóre są niemożliwe lub ciężkie do osiągnięcia przy tradycyjnej technologii budowy domu.

1 - Mokra robota?
Dom murowany to setki litrów wody użytej do zaprawy, wylewek, tynków i innych procesów. Niezbędny jest czas na odparowanie tej wilgoci. W szkielecie buduje się na sucho, w krótkim czasie można się wprowadzić.

2 - Ciepło
Te konstrukcje stawiane w systemie kanadyjskim, skandynawskim albo niemieckim cieszą się ogromną popularnością na terenach charakteryzujących się znacznie bardziej srogimi zimami niż w naszym kraju. Dom drewniany z izolacjami łatwo i szybko się nagrzewa.

3 - Koszty ogrzewania
Dom szkieletowy szybko się nagrzewa. Szczególnie w dzisiejszych czasach jest to istotne (wysokie ceny energii).

4 - Zima mu nie straszna
Możliwość rozpoczęcia budowy o dowolnej porze roku, nawet zimą.

5 - Rozbudowa
Duże możliwości rozbudowy i przebudowy budynku. Powiększy się rodzina? Nie ma sprawy, wystarczy dostawić kolejne pomieszczenia.

6 - Koszt budowy
Kupując gotowy projekt domu a następnie zawierając umowę z wykonawcą (np. firmą Domy Z Drewna Tomczyk JAKUB TOMCZYK) wiesz, ile będzie kosztować postawienie domu. Nie bez znaczenia pozostaje też czas budowy, ceny nie zmienią się drastycznie w ciągu krótkiego czasu, wymaganego na wzniesienie domu.

7 - Czas budowy
Gdy wylane zostaną fundamenty lub płyta postawienie konstrukcji drewnianej pójdzie bardzo szybko, uzupełnienie przegród budowlanych wełną, wiatro i paroizolacją oraz systemowym ociepleniem zwykle zamyka się w ciągu 3 miesięcy. Decydująca dla okresu trwania prac jest oczywiście wielkość obiektu.

Do pełnego obrazu brakuje jeszcze informacji związanych z budową tradycyjna, murowaną. W XIX wieku zakazano budowy domów drewnianych na terenie Prus ze względów przeciwpożarowych. Obecnie, po dwóch wiekach postęp technologiczny sprawił, że nie trzeba obawiać się ognia, ponieważ konstrukcja jest impregnowana przeciwogniowo i strugana, tak, by zniwelować ryzyko pożaru. Ponadto, warstwy ścian charakteryzują się niepalnością (wełna mineralna), a pozostałe elementy wykazują cechy NRO (nie rozprzestrzeniają ognia). Dom murowany potrzebuje więcej czasu niż szkieletowy, by go nagrzać, ale też dłużej utrzymuje ciepło. Obecnie i tak stosuje się automatykę do regulacji temperatury, więc otrzymanie zadanej temperatury w obu przypadkach jest proste. Zarówno domy murowane, jak i szkieletowe mają swoją specyfikę i to do Inwestora należy decyzja, na który wariant budowy się zdecyduje. Warto przy tym pamiętać o wymienionych w tym artykule korzyściach budownictwa drewnianego.
Gorąco zachęcamy do zapoznania się z nowością, projektem SANTORINI, który jest najbardziej optymalną propozycją dla Inwestorów poszukujących domu energooszczędnego oraz taniego w budowie, którego koszty utrzymania są bardzo niskie.


Zobacz także

24.12.2023

Czy warto budować dom na parceli ze spadkiem?

Budowa domu na parceli ze spadkiem może być wykonalna i korzystna pod pewnymi warunkami. Oto kilka czynników, które warto rozważyć: Zalety budowy domu na parceli ze spadkiem: Widok: Dzięki...
Czytaj więcej
13.04.2024

Czy domy szkieletowe pasują do stylu góralskiego?

Oczywiście! Domy szkieletowe mogą doskonale wpasować się w styl góralski, ale warto zrozumieć, jakie cechy charakteryzują ten tradycyjny styl architektoniczny. Styl góralski jest związany z...
Czytaj więcej
08.04.2024

Projekty domów na zgłoszenie do 70m2 powierzchni zabudowy

Małe jest piękne: Projekty domów do 70 m2 na zgłoszenie - kompaktowe i stylowe Marzysz o własnym domu, ale ogranicza Cię budżet lub metraż działki? Nie martw się! Domy do 70 m2 powierzchni...
Czytaj więcej