Jaką technologię budowy domu wybrać? Dom szkieletowy, murowany a może z bali?

03.08.2021

DOM SZKIELETOWY

koszt budowy
Koszt budowy domu szkieletowego jest porównywalny do domu murowanego. Za wadę można uznać stosunkowo krótki okres, w którym musimy zgromadzić środki na budowę. W tej technologii ciężko rozciągnąć czas budowy na kilka lat.

trwałość 
Konstrukcja drewniana zabezpieczana jest przed wilgocią: od wewnątrz, ciągłą izolacją paroszczelną, Od zewnątrz poprzez zastosowanie materiałów o odpowiedniej grubości i parametrach. Rozwiązanie takie powoduje, że drewno w praktyce, (podczas całej eksploatacji budynku), nie jest narażone na działanie wilgoci. Z tego powodu współczesne konstrukcje drewniane mają trwałość nie mniejszą niż budynki murowane czy betonowe. 

czas budowy 
Czas budowy domu szkieletowego  uzależniony jest przede wszystkim od projektu oraz od naszych finansów. 
Standardowym czasem realizacji takiej budowy jest około 90 dni.  

grubość ściany
14cm+izolacja 

projekt domu 
Coraz więcej pracowni oferuje projekty domów w tech. szkieletowej. Na rynku dostępne jet około 1000 takich propozycji. 

DOM Z BALI

koszt budowy

Koszt budowy domu z bali jest wyższy od budowy domu szkieletowego. Powodem jest znaczna ilość litego drewna o dużych gabarytach i bardzo wysokiej jakości. 

trwałość 
Prawidłowo wykonany i konserwowany dom z bali przetrwa kilkaset lat. Dowodem są budynki zabytkowe wykonane z masywnego drewna litego. 

czas budowy 
Przygotowanie drewna na budowę domu z bali jest bardziej czasochłonne, dlatego czas budowy jest dłuższy niż w przypadku domu szkieletowego. Sam montaż wcześniej przygotowanych elementów zajmie nie więcej niż dwa, trzy
tygodnie. 

grubość ściany
W przypadku braku izolacji minimum 62cm. 

projekt domu 
To najmniej popularna technologia wśród projektantów. Na rynku Znajdziemy około 500 propozycji gotowych projektów domów z bali.

DOM MUROWANY

koszt budowy

Koszt budowy domu murowanego uzależniony będzie od producenta materiałów ściennych, rodzaju izolacji oraz firmy wykonawczej. 

trwałość 
Odpowiednie zabezpieczony dom przetrwa setki lat. Dom narażony na wilgoć i inne negatywne czynniki po kilku latach również nie będzie nadawał się do użytkowania. 

czas budowy 
Wykonanie stanu surowego może zająć ponad pół roku. 

grubość ściany
Najczęściej stosowane rozwiązanie to 25cm + docieplenie (15 lub 20cm) 


projekt domu 
Zdecydowanie najwięcej projektów na rynku to propozycje domów murowanych. Do dyspozycji mamy kilkadziesiąt tysięcy gotowych projektów. Dodatkowo stosunkowo łatwo znajdziemy projektanta, który przerobi gotowy projekt lub wykona projekt indywidualny. 


Zobacz także

22.05.2024

Mały dom parterowy - jaki lepiej wybudować: murowany czy szkieletowy?

Wybór między domem murowanym a szkieletowym zależy od wielu czynników, takich jak budżet, czas budowy, preferencje dotyczące estetyki i trwałości, a także lokalizacja i klimat. Oto porównanie obu...
Czytaj więcej
27.06.2024

Domy szkieletowe Podbeskidziu

Tradycja budowania domów szkieletowych na Podbeskidziu sięga wieków i jest głęboko zakorzeniona w regionalnej kulturze. Podbeskidzie, które obejmuje obszary Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego...
Czytaj więcej
24.06.2024

Dom bliźniak w stylu nowoczesna stodoła

Prezentujemy najnowszy projekt naszej ulubionej pracowni. To bliźniak w stylu nowoczesna stodoła. Nowoczesna stodoła to styl architektoniczny, który łączy tradycyjny wygląd stodoły z nowoczesnymi...
Czytaj więcej