Domy drewniane - wady

25.07.2023

Domy drewniane mają wiele zalet, ale również wady, które mogą wpłynąć na komfort mieszkania i koszty utrzymania. Wokół budownictwa drewnianego narosło wiele mitów i czarnych legend. Oto niektóre z nich:

  • Ograniczona odporność na ogień. Drewno jest materiałem łatwopalnym, co oznacza, że dom drewniany jest bardziej narażony na pożar niż dom murowany? Aby zwiększyć bezpieczeństwo, należy stosować odpowiednie środki ochronne, takie jak impregnacja przeciwogniowa, systemy alarmowe i gaśnice.
  • Wrażliwość na wilgoć i grzyby? Drewno jest materiałem higroskopijnym, co oznacza, że pochłania i oddaje wilgoć z otoczenia. Jeśli wilgotność jest zbyt wysoka lub zbyt niska, drewno może pękać, kurczyć się lub puchnąć. Ponadto drewno może być atakowane przez grzyby i pleśnie, które powodują jego gnicie i psucie się. Aby zapobiec tym problemom, należy stosować odpowiednie środki ochronne, takie jak impregnacja antygrzybiczna, wentylacja i izolacja.
  • Koszty i dostępność materiałów? Drewno jest materiałem naturalnym i odnawialnym, ale nie jest tanim ani łatwo dostępnym. Ceny drewna mogą się zmieniać w zależności od popytu i podaży na rynku, a także od jakości i rodzaju drewna. Ponadto, drewno musi być odpowiednio przygotowane do budowy domu, co wymaga suszenia, szlifowania i impregnacji. Niektóre rodzaje drewna mogą być trudne do zdobycia lub podlegać ograniczeniom prawym (drewno egzotyczne, ale stosuje się je głównie w elewacjach).
  • Trudność postawienia drewnianego budynku? Dla nas to akurat żaden problem. Budowa domu drewnianego wymaga dużej precyzji i umiejętności. Nie każda firma budowlana ma doświadczenie w tej technologii i potrafi wykonać ją poprawnie. Ponadto, dom drewniany musi być dopasowany do warunków gruntowych i klimatycznych, co może wymagać dodatkowych prac geodezyjnych i adaptacyjnych.
  • Niemożność przeprowadzenia prac wykończeniowych w domu? Dom drewniany ma swoisty charakter i urok, który nie każdemu może odpowiadać. Przy obecnym zaawansowaniu technologicznym i dostępności materiałów w szkielecie można zrealizować większość materiałów wykończeniowych. Wybierz projekty domów drewnianych.

Zobacz także

22.05.2024

Mały dom parterowy - jaki lepiej wybudować: murowany czy szkieletowy?

Wybór między domem murowanym a szkieletowym zależy od wielu czynników, takich jak budżet, czas budowy, preferencje dotyczące estetyki i trwałości, a także lokalizacja i klimat. Oto porównanie obu...
Czytaj więcej
27.06.2024

Domy szkieletowe Podbeskidziu

Tradycja budowania domów szkieletowych na Podbeskidziu sięga wieków i jest głęboko zakorzeniona w regionalnej kulturze. Podbeskidzie, które obejmuje obszary Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego...
Czytaj więcej
24.06.2024

Dom bliźniak w stylu nowoczesna stodoła

Prezentujemy najnowszy projekt naszej ulubionej pracowni. To bliźniak w stylu nowoczesna stodoła. Nowoczesna stodoła to styl architektoniczny, który łączy tradycyjny wygląd stodoły z nowoczesnymi...
Czytaj więcej