Czy chcesz dom parterowy? Najpierw poznaj jego zalety i wady.

18.11.2023

Domy parterowe bez poddasza użytkowego mają swoje wady i zalety, zależnie od indywidualnych preferencji i potrzeb mieszkańców. Prezentujemy kilka powszechnych zalet i wad tego rodzaju domów:

Zalety:

BRAK SCHODÓW = DOSTĘPTNOŚĆ + BEZPIECZEŃSTWO
Domy parterowe są łatwiejsze w dostępie, zwłaszcza dla osób starszych lub z problemami ruchowymi. Brak schodów ułatwia poruszanie się po domu.
Brak schodów zmniejsza ryzyko wypadków, zwłaszcza jeśli w domu żyją dzieci czy osoby starsze.

MNIEJ SPRZĄTANIA = ŁATWOŚĆ UTRZYMANIA
Zazwyczaj domy parterowe są łatwiejsze w utrzymaniu, zwłaszcza jeśli chodzi o czyszczenie czy prace konserwacyjne, ponieważ nie trzeba zajmować się schodami ani poddaszem.

MNIEJSZA KUBATURA = EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA
Bez poddasza użytkowego łatwiej jest utrzymać stałą temperaturę w domu, co może wpływać na niższe koszty ogrzewania czy chłodzenia.

SZEROKI WYBÓR PROJEKTÓW

Duża ilość gotowych projektów domów parterowych do wyboru. Biura projektowe oferują gotowe projekty parterowe od 30 m2 do nawet 200 m2. Szczególnie polecamy projekty katalogowe w technologii szkieletowej pracowni projektowej Pro Arte (www.pro-arte.pl).

Wady:

Mniejsza powierzchnia użytkowa

Brak poddasza użytkowego oznacza, że dostępna przestrzeń do użytku jest mniejsza niż w przypadku domów z poddaszem.

Brak dodatkowej przestrzeni

Bez poddasza trudniej jest uzyskać dodatkową przestrzeń, którą można wykorzystać na dodatkowe pokoje czy pomieszczenia.

Mniejsza elastyczność aranżacyjna

 Domy parterowe mogą być mniej elastyczne jeśli chodzi o aranżację wnętrza, szczególnie jeśli ktoś chciałby mieć oddzielne strefy, takie jak sypialnia na osobnym piętrze.

Mniejsza prywatność

Bez dodatkowego piętra, prywatność poszczególnych członków rodziny może być ograniczona, zwłaszcza jeśli przestrzeń jest ograniczona.

Mniejsza atrakcyjność architektoniczna: Domy parterowe mogą być mniej atrakcyjne architektonicznie w porównaniu z bardziej zróżnicowanymi strukturami dwupiętrowymi.


Zobacz także

24.12.2023

Czy warto budować dom na parceli ze spadkiem?

Budowa domu na parceli ze spadkiem może być wykonalna i korzystna pod pewnymi warunkami. Oto kilka czynników, które warto rozważyć: Zalety budowy domu na parceli ze spadkiem: Widok: Dzięki...
Czytaj więcej
17.12.2023

Jak znaleźć sprawdzone projekty domów z drewna?

Wykonujemy domy z drewna na podstawie projektów domów indywidualnych oraz gotowych planów. Powtarzalne projekty możesz znaleźć: W internecie: Przeszukaj internetowe platformy i strony...
Czytaj więcej
22.10.2023

Ogrzewanie w domach szkieletowych

Ogrzewanie i chłodzenie drewniane konstrukcje ramowe Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, aby zapewnić całoroczny komfort w nowym domu o konstrukcji drewnianej, jest upewnienie się, że jest on...
Czytaj więcej