Czy domy szkieletowe pasują do stylu góralskiego?

13.04.2024

Oczywiście! Domy szkieletowe mogą doskonale wpasować się w styl góralski, ale warto zrozumieć, jakie cechy charakteryzują ten tradycyjny styl architektoniczny.

Styl góralski jest związany z regionem Podhala w Polskich Tatrach i Beskidach. Oto kilka kluczowych cech, które można zauważyć w góralskich domach:

  1. Drewno: Góralskie domy są często wykonane z drewna. Drewniane belki, ściany i dachy są charakterystyczne dla tego stylu.
  2. Bogate zdobienia: Góralskie domy są często zdobione rzeźbionymi elementami. Można zobaczyć piękne rzeźby na gankach, oknach i drzwiach.
  3. Dachy kryte gontem: Tradycyjne góralskie dachy są pokryte gontem (drewnianymi płaskimi kawałkami). To dodaje uroku i pasuje do naturalnego otoczenia.
  4. Kolorystyka: Góralskie domy często mają naturalne kolory, takie jak brązy, beże i zielenie. Unika się jaskrawych kolorów.
  5. Ganki i werandy: Góralskie domy mają często przestronne ganki i werandy, gdzie można spędzać czas na świeżym powietrzu.
  6. Domy szkieletowe również wykorzystują drewno jako główny materiał konstrukcyjny. Ich otwarta konstrukcja szkieletu może być zgodna z góralskim stylem, jeśli zostaną zachowane odpowiednie detale i zdobienia. Ważne jest, aby dostosować projekt do lokalnych tradycji i kultury.

Zadbaj o odpowiedni projekt domu w stylu góralskim. Jeżeli zdecydujesz się na gotowy projekt, zadbaj o jego dostosowanie do Twojej działki oraz regionu, gdzie planujesz budowę domu (Beskidy, Podhale, Mazowsze itd.)


Zobacz także

22.05.2024

Mały dom parterowy - jaki lepiej wybudować: murowany czy szkieletowy?

Wybór między domem murowanym a szkieletowym zależy od wielu czynników, takich jak budżet, czas budowy, preferencje dotyczące estetyki i trwałości, a także lokalizacja i klimat. Oto porównanie obu...
Czytaj więcej
25.04.2024

Projekty domów szkieletowych -czy warto budować w szkielecie?

Budowa domu szkieletowego to interesująca alternatywa, szczególnie dla osób, które zależy na szybkim i elastycznym procesie budowy. Oto zalety i wady domów szkieletowych: Zalety domów...
Czytaj więcej
08.04.2024

Projekty domów na zgłoszenie do 70m2 powierzchni zabudowy

Małe jest piękne: Projekty domów do 70 m2 na zgłoszenie - kompaktowe i stylowe Marzysz o własnym domu, ale ogranicza Cię budżet lub metraż działki? Nie martw się! Domy do 70 m2 powierzchni...
Czytaj więcej