Domy szkieletowe Podbeskidziu

27.06.2024

Tradycja budowania domów szkieletowych na Podbeskidziu sięga wieków i jest głęboko zakorzeniona w regionalnej kulturze. Podbeskidzie, które obejmuje obszary Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego, od dawna słynie z charakterystycznej architektury drewnianej. Oto kilka kluczowych punktów dotyczących tej tradycji:

 1. Początki budownictwa drewnianego:

  • Tradycja budowania domów z drewna w regionie Podbeskidzia sięga średniowiecza, a pierwsze wzmianki o drewnianych budowlach pochodzą już z XIV wieku. Drewno było łatwo dostępne w otaczających lasach, co sprawiało, że było to podstawowy materiał budowlany.
 2. Styl architektoniczny:

  • Charakterystyczne dla tego regionu są domy zrębowe, które są budowane z poziomych bali drewnianych układanych jeden na drugim. W XVIII i XIX wieku technika ta ewoluowała, wprowadzając elementy szkieletowe, gdzie drewniana konstrukcja była wypełniana gliną, kamieniem lub cegłą.
 3. Wpływy kulturowe:

  • Na rozwój architektury szkieletowej na Podbeskidziu miały wpływ różne kultury i style budownictwa, w tym wołoski i niemiecki, które przyniosły techniki ciesielskie oraz umiejętności w obróbce drewna.
 4. Przykłady historyczne:

  • W regionie można znaleźć liczne przykłady tradycyjnych drewnianych kościołów i kapliczek, które są doskonałym przykładem dawnej techniki budowlanej. Do najbardziej znanych należą kościoły w Ślemieniu, Łodygowicach czy Rajczy.

Drewniany Kościół p.w. Świętych Szymona i Judy Tadeusza W ŁODYGOWICACH Z XVII W.

 1. Współczesne odrodzenie:

  • Obecnie na Podbeskidziu obserwuje się renesans tradycyjnego budownictwa drewnianego, z coraz większym zainteresowaniem budową domów w stylu szkieletowym, zarówno ze względów estetycznych, jak i ekologicznych. Nowoczesne technologie pozwalają na łączenie tradycyjnych technik z nowoczesnymi materiałami i rozwiązaniami, co przyczynia się do trwałości i funkcjonalności tych domów.

Zobacz także

22.05.2024

Mały dom parterowy - jaki lepiej wybudować: murowany czy szkieletowy?

Wybór między domem murowanym a szkieletowym zależy od wielu czynników, takich jak budżet, czas budowy, preferencje dotyczące estetyki i trwałości, a także lokalizacja i klimat. Oto porównanie obu...
Czytaj więcej
24.06.2024

Dom bliźniak w stylu nowoczesna stodoła

Prezentujemy najnowszy projekt naszej ulubionej pracowni. To bliźniak w stylu nowoczesna stodoła. Nowoczesna stodoła to styl architektoniczny, który łączy tradycyjny wygląd stodoły z nowoczesnymi...
Czytaj więcej
25.04.2024

Projekty domów szkieletowych -czy warto budować w szkielecie?

Budowa domu szkieletowego to interesująca alternatywa, szczególnie dla osób, które zależy na szybkim i elastycznym procesie budowy. Oto zalety i wady domów szkieletowych: Zalety domów...
Czytaj więcej