Projekty domów szkieletowych -czy warto budować w szkielecie?

25.04.2024

Budowa domu szkieletowego to interesująca alternatywa, szczególnie dla osób, którym zależy na szybkim i elastycznym procesie budowy.

Oto zalety i wady domów szkieletowych:

Zalety domów szkieletowych:

 1. Szeroki wybór projektów domów szkieletowych. Na rynku znajdziecie kilak tysięcy gotowych propozycji domów w technologii szkieletowej.
 2. Szybka budowa: Technologia szkieletowa pozwala na szybkie wznoszenie domu. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy się śpieszą.
 3. Możliwość budowy zimą: Szkieletowe konstrukcje nie wymagają mokrych prac, dlatego można je budować nawet w okresie zimowym.
 4. Lekka konstrukcja: Dom szkieletowy jest lżejszy od tradycyjnych murowanych budynków, co pozwala na stosowanie tańszych fundamentów.
 5. Dobra izolacja cieplna: Dzięki podwójnej termoizolacji (wewnątrz szkieletu i na zewnątrz) można osiągnąć standard pasywny.
 6. Elastyczność aranżacji: Szkieletowy dom daje ogromne możliwości przeróbek i rozbudowy w trakcie użytkowania.

Wymagania domów szkieletowych:

 1. Wymaga doświadczonych wykonawców: Technologia szkieletowa jest wymagająca i nie toleruje błędów.
 2. Konieczność szczelności: Dom szkieletowy powinien być szczelny, aby uniknąć strat ciepła.
 3. Wrażliwość na wilgoć: Konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią.
 4. Akustyka: Domy szkieletowe mogą być głośniejsze niż tradycyjne budynki.

Poniżej przestawiamy przykładowy opis z projektu domu L-302 plus w technologii szkieletowej:

Podstawowe wyniki obliczeń i uwagi wykonawcze:

 1. Konstrukcja dachu – zaprojektowano dach dwuspadowy, symetryczny w konstrukcji krokwiowo-płatwiowej o kącie nachylenia połaci 45 stopni. W konstrukcji dachu uwzględniono obciążenie pokryciem wykonanym z blachy na rąbek na pełnym deskowaniu. Dodatkowo uwzględniono ciężar izolacji termicznej z wełny mineralnej o grubości 15+5 cm oraz wykończenie konstrukcji od spodu płytami gipsowo-kartonowymi. Konstrukcję dachu wykonać z krokwi o przekroju 10x18 cm . Krokwie w kalenicy łączyć na na zwidłowanie i skręcić śrubą M14. Krokwie opierać na płatwi kalenicowej o przekroju: 16/16 cm . Płatew kalenicową opierać na słupkach o przekroju 16/16 cm . Połączenia usztywnić mieczami o wysięgu 70 cm pod kątem 45 stopni zgodnie z rysunkiem. Na ścianach kolankowych krokwie opierać poprzez słupki o przekroju 2x8/16 cm ( połączenie krokwi ze słupkiem skręcić śrubami M14 – 2 szt . Słupki ścian kolankowych mocować do belek oczepowych o przekroju 16/16 cm. Połączenia ciesielskie wzmocnić dodatkowo łącznikami stalowymi. Murłaty mocować na końcach oraz co około 1.50 m do belki oczepowej słupków parteru. W obu vpołaciach dachowych należy zastosować wiatrownice ( naciąg z taśmy perforowanej BMF 40/2. Naciąg wykonać na krzyż z zastosowaniem blach węzłowych ). Rozstaw elementów więźby i szczegóły połączeń pokazano na rysunkach. Na konstrukcję dachu stosować drewno sosnowe lub świerkowe klasy C24, przesuszone o wilgotności nie większej niż 18 %. Drewno należy przed wbudowaniem zaimpregnować środkami grzybobójczymi i ogniochronnymi na bazie roztworów soli.
 2. Stropy nad parterem - Układ warstw podłogowych podano na rysunkach przekrojowych. Warstwy podłogowe należy ułożyć na belkach drewnianych o przekroju 8/22 cm w osiowym rozstawie max . co 50 cm . Stropy opierać na ścianach nośnych zgodnie ze schematem konstrukcyjnym. Do wykonania stropu użyć drewna klasy C24 , o wilgotności do 18 %. Pod słupkiem wewnętrznym więźby dachowej , zaprojektowano podciąg poz.3.0 o przekroju 24/22 cm i poz.3.1 o przekroju 16/22 cm . Wzdłuż schodów zaprojektowano również podciągi podpierające belki stropowe o przekroju 16/22 cm. Wszystkie elementy drewniane należy zabezpieczyć przed czynnikami biologicznymi i ogniem poprzez powleczenie środkami impregnacyjnymi na bazie roztworów soli. Należy stosować preparaty nie stwarzające zagrożenia dla zdrowia ludzi. Poz.5.0 Schody wewnętrzne – zaprojektowano schody drewniane, policzkowe wykonane z drewna iglastego, jedynie na stopniach zaleca się stosowanie drewna bukowego, dębowego lub jesionowego. Podstawowym elementem nośnym schodów jest policzek wykonany z bala o grubości 6 cm i szerokości min 25 cm . Stopnice wykonać z desek o grubości min 4 cm . Stopnie wpuszczać w gniazda wykonane w policzkach, a policzki wiązać ze sobą ściągiem stalowym. Policzek przyścienny mocować śrubami lub hakami do ściany, a stopnie klinowe wpuścić w drewniany słup stanowiący podparcie balustrady i belek stropowych. Gorny bieg schodów oprzeć na podciągu o przekroju 16/22 cm.
 3. Nadproża drewniane - drewniane nadproża w ścianach należy wykonać z belek o wymiarach 16/16 cm. Nie dopuszcza się łączenia belek konstrukcyjnych nad otworami okiennymi i drzwiowymi.
 4. Ściany zewnętrzne parteru i poddasza - ściany zaprojektowano jako szkieletowe ze słupków o wymiarach 8/16 i 16/16 cm . Słupki narożne , słupki w miejscach połączeń ścian i przy otworach okiennych i drzwiowych o rozpiętościach większych niż 1.0 metr wykonać z belek o pełnym przekroju. Ściany należy wypełnić wełną mineralną grubości 15 cm . W projekcie założono wykonanie słupków w ścianach podłużnych w całości od belki podwalinowej do belki oczepowej, do której będą mocowane belki stropowe. Belki stropowe łączyć z belkami poziomymi tak , aby uniemożliwić ich przesuw. Do belek stropowych przykręcić od góry dwie warstwy płyty konstrukcyjnej OSB, co stanowi dodatkowe usztywnienie stropu i całego budynku. Połączenie belek konstrukcyjnych należy wykonać na gniazda i czopy, zgodnie z zasadami sztuki ciesielskiej i wzmacniać dodatkowo łącznikami stalowymi. W przęsłach narożnych należy wykonać stężenia ukośne, a w przęsłach środkowych stężenia poziome. Całość konstrukcji obić od zewnątrz płytą konstrukcyjną OSB z odpowiednim atestem, lub zadeskować ukośnym deskowaniem. Wszystkie elementy zabezpieczyć przed korozją biologiczną i ogniem preparatami na bazie roztworów soli. Warstwę ocieplenia zabezpieczyć folią paraizolacyjną od wewnątrz i paroprzepuszczalną od zewnątrz konstrukcji. Uwaga ! Narożniki ścian należy zabezpieczyć przed rozrywaniem.
 5. Szczytowe ściany szkieletowe poddasza- ściany zaprojektowano jako szkieletowe z belek o wymiarach 8/16 i 16/16. Ściany należy wypełnić wełną mineralną gr. 15 cm . Od zewnątrz zastosować folię paroprzepuszczalną , a od wewnątrz paraizolacyjną.
 6. Ścianki działowe na poddaszu- zaprojektowano również w lekkiej konstrukcji szkieletowej , na słupkach drewnianych 10/10 cm . Przestrzeń pomiędzy słupkami wypełnić wełną mineralną. Obciążenie ściankami działowymi uwzględniono w obliczeniach stropu nad parterem.
 7. Ławy fundamentowe - Pod ścianami nośnymi zaprojektowano ławy o wysokości 30cm i szerokości 40 cm , należy je wyprowadzić jako ściany fundamentowe nad poziom terenu zgodnie z rysunkiem. Rdzenie ław fundamentowych zaleca się zbroić prętami 412 ze stali B500SP, strzemiona 6 ze stali B500A . Beton C16/20. Ławy fundamentowe wylewać na warstwie chudego betonu o grubości 10 cm . Ławy fundamentowe przyjęto dla gruntu jednorodnego o wartości jednostkowego odporu granicznego podłoża nie mniejszej niż q=150 kPa . Posadowienie na gruncie rodzimym w stanie co najmniej plastycznym (grunty spoiste) względnie półzwartym (grunty niespoiste). Niedopuszczalne jest posadowienie na niekontrolowanym nasypie, gruntach organicznych (torfy, muły). Z wieńca na ścianach fundamentowych należy wypuścić śruby kotwiące M14 w rozstawie co 1.5 m w celu przymocowania belki podwalinowej i marki stalowe dla zamocowania słupów drewnianych.

Zobacz także

22.05.2024

Mały dom parterowy - jaki lepiej wybudować: murowany czy szkieletowy?

Wybór między domem murowanym a szkieletowym zależy od wielu czynników, takich jak budżet, czas budowy, preferencje dotyczące estetyki i trwałości, a także lokalizacja i klimat. Oto porównanie obu...
Czytaj więcej
13.04.2024

Czy domy szkieletowe pasują do stylu góralskiego?

Oczywiście! Domy szkieletowe mogą doskonale wpasować się w styl góralski, ale warto zrozumieć, jakie cechy charakteryzują ten tradycyjny styl architektoniczny. Styl góralski jest związany z...
Czytaj więcej
08.04.2024

Projekty domów na zgłoszenie do 70m2 powierzchni zabudowy

Małe jest piękne: Projekty domów do 70 m2 na zgłoszenie - kompaktowe i stylowe Marzysz o własnym domu, ale ogranicza Cię budżet lub metraż działki? Nie martw się! Domy do 70 m2 powierzchni...
Czytaj więcej