Projekty domów szkieletowych -czy warto budować w szkielecie?

25.04.2024

Budowa domu szkieletowego to interesująca alternatywa, szczególnie dla osób, którym zależy na szybkim i elastycznym procesie budowy.

Oto zalety i wady domów szkieletowych:

Zalety domów szkieletowych:

  1. Szeroki wybór projektów domów szkieletowych. Na rynku znajdziecie kilak tysięcy gotowych propozycji domów w technologii szkieletowej.
  2. Szybka budowa: Technologia szkieletowa pozwala na szybkie wznoszenie domu. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy się śpieszą.
  3. Możliwość budowy zimą: Szkieletowe konstrukcje nie wymagają mokrych prac, dlatego można je budować nawet w okresie zimowym.
  4. Lekka konstrukcja: Dom szkieletowy jest lżejszy od tradycyjnych murowanych budynków, co pozwala na stosowanie tańszych fundamentów.
  5. Dobra izolacja cieplna: Dzięki podwójnej termoizolacji (wewnątrz szkieletu i na zewnątrz) można osiągnąć standard pasywny.
  6. Elastyczność aranżacji: Szkieletowy dom daje ogromne możliwości przeróbek i rozbudowy w trakcie użytkowania.

Wymagania domów szkieletowych:

  1. Wymaga doświadczonych wykonawców: Technologia szkieletowa jest wymagająca i nie toleruje błędów.
  2. Konieczność szczelności: Dom szkieletowy powinien być szczelny, aby uniknąć strat ciepła.
  3. Wrażliwość na wilgoć: Konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią.
  4. Akustyka: Domy szkieletowe mogą być głośniejsze niż tradycyjne budynki.

Poniżej przestawiamy przykładowy opis z projektu domu L-302 plus w technologii szkieletowej:

Podstawowe wyniki obliczeń i uwagi wykonawcze:

  1. Konstrukcja dachu – zaprojektowano dach dwuspadowy, symetryczny w konstrukcji krokwiowo-płatwiowej o kącie nachylenia połaci 45 stopni. W konstrukcji dachu uwzględniono obciążenie pokryciem wykonanym z blachy na rąbek na pełnym deskowaniu. Dodatkowo uwzględniono ciężar izolacji termicznej z wełny mineralnej o grubości 15+5 cm oraz wykończenie konstrukcji od spodu płytami gipsowo-kartonowymi. Konstrukcję dachu wykonać z krokwi o przekroju 10x18 cm . Krokwie w kalenicy łączyć na na zwidłowanie i skręcić śrubą M14. Krokwie opierać na płatwi kalenicowej o przekroju: 16/16 cm . Płatew kalenicową opierać na słupkach o przekroju 16/16 cm . Połączenia usztywnić mieczami o wysięgu 70 cm pod kątem 45 stopni zgodnie z rysunkiem. Na ścianach kolankowych krokwie opierać poprzez słupki o przekroju 2x8/16 cm ( połączenie krokwi ze słupkiem skręcić śrubami M14 – 2 szt . Słupki ścian kolankowych mocować do belek oczepowych o przekroju 16/16 cm. Połączenia ciesielskie wzmocnić dodatkowo łącznikami stalowymi. Murłaty mocować na końcach oraz co około 1.50 m do belki oczepowej słupków parteru. W obu vpołaciach dachowych należy zastosować wiatrownice ( naciąg z taśmy perforowanej BMF 40/2. Naciąg wykonać na krzyż z zastosowaniem blach węzłowych ). Rozstaw elementów więźby i szczegóły połączeń pokazano na rysunkach. Na konstrukcję dachu stosować drewno sosnowe lub świerkowe klasy C24, przesuszone o wilgotności nie większej niż 18 %. Drewno należy przed wbudowaniem zaimpregnować środkami grzybobójczymi i ogniochronnymi na bazie roztworów soli.
  2. Stropy nad parterem - Układ warstw podłogowych podano na rysunkach przekrojowych. Warstwy podłogowe należy ułożyć na belkach drewnianych o przekroju 8/22 cm w osiowym rozstawie max . co 50 cm . Stropy opierać na ścianach nośnych zgodnie ze schematem konstrukcyjnym. Do wykonania stropu użyć drewna klasy C24 , o wilgotności do 18 %. Pod słupkiem wewnętrznym więźby dachowej , zaprojektowano podciąg poz.3.0 o przekroju 24/22 cm i poz.3.1 o przekroju 16/22 cm . Wzdłuż schodów zaprojektowano również podciągi podpierające belki stropowe o przekroju 16/22 cm. Wszystkie elementy drewniane należy zabezpieczyć przed czynnikami biologicznymi i ogniem poprzez powleczenie środkami impregnacyjnymi na bazie roztworów soli. Należy stosować preparaty nie stwarzające zagrożenia dla zdrowia ludzi. Poz.5.0 Schody wewnętrzne – zaprojektowano schody drewniane, policzkowe wykonane z drewna iglastego, jedynie na stopniach zaleca się stosowanie drewna bukowego, dębowego lub jesionowego. Podstawowym elementem nośnym schodów jest policzek wykonany z bala o grubości 6 cm i szerokości min 25 cm . Stopnice wykonać z desek o grubości min 4 cm . Stopnie wpuszczać w gniazda wykonane w policzkach, a policzki wiązać ze sobą ściągiem stalowym. Policzek przyścienny mocować śrubami lub hakami do ściany, a stopnie klinowe wpuścić w drewniany słup stanowiący podparcie balustrady i belek stropowych. Gorny bieg schodów oprzeć na podciągu o przekroju 16/22 cm.
  3. Nadproża drewniane - drewniane nadproża w ścianach należy wykonać z belek o wymiarach 16/16 cm. Nie dopuszcza się łączenia belek konstrukcyjnych nad otworami okiennymi i drzwiowymi.
  4. Ściany zewnętrzne parteru i poddasza - ściany zaprojektowano jako szkieletowe ze słupków o wymiarach 8/16 i 16/16 cm . Słupki narożne , słupki w miejscach połączeń ścian i przy otworach okiennych i drzwiowych o rozpiętościach większych niż 1.0 metr wykonać z belek o pełnym przekroju. Ściany należy wypełnić wełną mineralną grubości 15 cm . W projekcie założono wykonanie słupków w ścianach podłużnych w całości od belki podwalinowej do belki oczepowej, do której będą mocowane belki stropowe. Belki stropowe łączyć z belkami poziomymi tak , aby uniemożliwić ich przesuw. Do belek stropowych przykręcić od góry dwie warstwy płyty konstrukcyjnej OSB, co stanowi dodatkowe usztywnienie stropu i całego budynku. Połączenie belek konstrukcyjnych należy wykonać na gniazda i czopy, zgodnie z zasadami sztuki ciesielskiej i wzmacniać dodatkowo łącznikami stalowymi. W przęsłach narożnych należy wykonać stężenia ukośne, a w przęsłach środkowych stężenia poziome. Całość konstrukcji obić od zewnątrz płytą konstrukcyjną OSB z odpowiednim atestem, lub zadeskować ukośnym deskowaniem. Wszystkie elementy zabezpieczyć przed korozją biologiczną i ogniem preparatami na bazie roztworów soli. Warstwę ocieplenia zabezpieczyć folią paraizolacyjną od wewnątrz i paroprzepuszczalną od zewnątrz konstrukcji. Uwaga ! Narożniki ścian należy zabezpieczyć przed rozrywaniem.
  5. Szczytowe ściany szkieletowe poddasza- ściany zaprojektowano jako szkieletowe z belek o wymiarach 8/16 i 16/16. Ściany należy wypełnić wełną mineralną gr. 15 cm . Od zewnątrz zastosować folię paroprzepuszczalną , a od wewnątrz paraizolacyjną.
  6. Ścianki działowe na poddaszu- zaprojektowano również w lekkiej konstrukcji szkieletowej , na słupkach drewnianych 10/10 cm . Przestrzeń pomiędzy słupkami wypełnić wełną mineralną. Obciążenie ściankami działowymi uwzględniono w obliczeniach stropu nad parterem.
  7. Ławy fundamentowe - Pod ścianami nośnymi zaprojektowano ławy o wysokości 30cm i szerokości 40 cm , należy je wyprowadzić jako ściany fundamentowe nad poziom terenu zgodnie z rysunkiem. Rdzenie ław fundamentowych zaleca się zbroić prętami 412 ze stali B500SP, strzemiona 6 ze stali B500A . Beton C16/20. Ławy fundamentowe wylewać na warstwie chudego betonu o grubości 10 cm . Ławy fundamentowe przyjęto dla gruntu jednorodnego o wartości jednostkowego odporu granicznego podłoża nie mniejszej niż q=150 kPa . Posadowienie na gruncie rodzimym w stanie co najmniej plastycznym (grunty spoiste) względnie półzwartym (grunty niespoiste). Niedopuszczalne jest posadowienie na niekontrolowanym nasypie, gruntach organicznych (torfy, muły). Z wieńca na ścianach fundamentowych należy wypuścić śruby kotwiące M14 w rozstawie co 1.5 m w celu przymocowania belki podwalinowej i marki stalowe dla zamocowania słupów drewnianych.

Zobacz także

22.05.2024

Mały dom parterowy - jaki lepiej wybudować: murowany czy szkieletowy?

Wybór między domem murowanym a szkieletowym zależy od wielu czynników, takich jak budżet, czas budowy, preferencje dotyczące estetyki i trwałości, a także lokalizacja i klimat. Oto porównanie obu...
Czytaj więcej
27.06.2024

Domy szkieletowe Podbeskidziu

Tradycja budowania domów szkieletowych na Podbeskidziu sięga wieków i jest głęboko zakorzeniona w regionalnej kulturze. Podbeskidzie, które obejmuje obszary Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego...
Czytaj więcej
24.06.2024

Dom bliźniak w stylu nowoczesna stodoła

Prezentujemy najnowszy projekt naszej ulubionej pracowni. To bliźniak w stylu nowoczesna stodoła. Nowoczesna stodoła to styl architektoniczny, który łączy tradycyjny wygląd stodoły z nowoczesnymi...
Czytaj więcej