Czy warto budować dom na parceli ze spadkiem?

24.12.2023

Budowa domu na parceli ze spadkiem może być wykonalna i korzystna pod pewnymi warunkami.

Oto kilka czynników, które warto rozważyć:
Zalety budowy domu na parceli ze spadkiem:
 1. Widok: Dzięki spadkowi, możliwe jest uzyskanie pięknego widoku z domu.
 2. Drenaż: Naturalny spadek może pomóc w odprowadzaniu wody deszczowej z terenu, co może być korzystne dla systemu drenażu.
 3. Architektura: Spadek terenu może dodawać interesujący element architektoniczny do projektu domu. Polecamy kolekcję projektów domów na działki ze spadkiem !
Wyzwania związane z budową na parceli ze spadkiem:
 1. Koszty: Budowa na terenie ze spadkiem może zwiększyć koszty, ponieważ może wymagać specjalnych fundamentów i prac ziemnych.
 2. Dostęp: Konieczne może być dostosowanie projektu domu do ukształtowania terenu, co może wpłynąć na dostęp do różnych części nieruchomości.
 3. Projektowanie: Konieczne jest staranne zaprojektowanie domu, aby wykorzystać spadek terenu w sposób funkcjonalny i estetyczny.

Warto skonsultować się z doświadczonym architektem i inżynierem budownictwa, którzy mogą pomóc ocenić, czy parcela ze spadkiem nadaje się do budowy domu, oraz jak najlepiej wykorzystać ten spadek w projekcie domu.

Na co warto zwrócić uwagę, planując zakup działki w górach?

Planując zakup działki w górach, istnieje kilka istotnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę, aby dokonać mądrego wyboru. Oto kilka ważnych punktów do rozważenia:

Lokalizacja

 1. Widok i otoczenie: Sprawdź, czy działka ma piękny widok na góry lub okolicę, a także czy znajduje się w otoczeniu przyrody.
 2. Dostęp do atrakcji: Zastanów się, czy działka jest blisko szlaków turystycznych, jezior, rezerwatów przyrody lub innych atrakcji górskich.

Warunki terenowe

 1. Spadek terenu: Zwróć uwagę na spadek terenu i ewentualne trudności związane z budową na takim terenie.
 2. Zagrożenia naturalne: Upewnij się, że działka nie jest narażona na lawiny, osuwiska czy inne zagrożenia naturalne charakterystyczne dla terenów górskich.

Infrastruktura

 1. Dostęp do drogi: Sprawdź, czy działka ma łatwy dostęp do głównej drogi lub czy istnieje planowane przyłączenie.
 2. Dostęp do mediów: Upewnij się, że działka ma dostęp do wody, prądu i ewentualnie gazu oraz kanalizacji.

Prawo i regulacje

 1. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ( MPZP). Sprawdź, jakie zasady dotyczące zabudowy obowiązują na działce, czy istnieją jakieś ograniczenia co do typu budynku i jego wielkości.
 2. Pozwolenie na budowę. Upewnij się, że działka ma wszystkie niezbędne zezwolenia i pozwolenia na budowę.

Inne czynniki:

 1. Sezonowość: Sprawdź, jakie są warunki atmosferyczne i dostępność działki w różnych porach roku, szczególnie zimą.
 2. Usługi w okolicy: Zastanów się, czy w okolicy znajdują się sklepy, restauracje, szkoły czy inne usługi, które mogą być potrzebne na co dzień.


Zobacz także

22.05.2024

Mały dom parterowy - jaki lepiej wybudować: murowany czy szkieletowy?

Wybór między domem murowanym a szkieletowym zależy od wielu czynników, takich jak budżet, czas budowy, preferencje dotyczące estetyki i trwałości, a także lokalizacja i klimat. Oto porównanie obu...
Czytaj więcej
25.04.2024

Projekty domów szkieletowych -czy warto budować w szkielecie?

Budowa domu szkieletowego to interesująca alternatywa, szczególnie dla osób, które zależy na szybkim i elastycznym procesie budowy. Oto zalety i wady domów szkieletowych: Zalety domów...
Czytaj więcej
13.04.2024

Czy domy szkieletowe pasują do stylu góralskiego?

Oczywiście! Domy szkieletowe mogą doskonale wpasować się w styl góralski, ale warto zrozumieć, jakie cechy charakteryzują ten tradycyjny styl architektoniczny. Styl góralski jest związany z...
Czytaj więcej